Údržba

INSTRUKCE K ÚDRŽBĚ PARKET BEFAG

POUŽÍVÁNÍ: V průběhu používaní parket BEFAG je nutné je chránit před jakýmikoliv extremními škodlivými vlivy a jakýmkoliv znečištěním. Přede dveřmi je nutné používat rohožku, která zachytí drobné pískové částice, které jsou velmi nebezpečné pro lakovaný povrch parket. Podkladní vrstvu (například kousek plsti) je nutné umístit pod nohy nábytku nebo přilepit k nim, aby byl povrch parket chráněn před poškrabáním. Velké zatížení, které působí na povrch parket v malých bodech, je velmi nebezpečné. Je důležité vědět, že různá dřeva mají mírně odlišnou tvrdost, ale že vysoké a ostré podpatky zanechávají značky i na parketách, které jsou vyrobeny z toho nejtvrdšího dřeva. Kolečka kolečkových židlí mají velmi nepříznivý dopad na povrch parket. Je nutné ji v každém případě chránit pomocí speciální podložky.

ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA: Standardně dodávané hotové parkety jsou podlahovou krytinou s již nalakovaným povrchem, takže po instalaci nevyžadují žádné úpravy. V případě povrchové úpravy „olej“ jsou parkety z výroby opatřeny jednou vrstvou oleje. Ihned po pokládce doporučujeme přeolejování druhou vrstvou oleje. Tuto práci by měla automaticky nabízet/provádět podlahářská firma. Výrazně tak zvýšíte odolnost a životnost podlahy. K čištění hotových parket používejte pouze mírně vlhký hadr. Během používání je nutné podlahu chránit před vlhkostí. Nepoužívejte prosím mop. Skvrny, které nejsou ředitelné vodou, je nutné ihned odstranit jejich ředidly (s výjimkou silně žíravých sloučenin). Chemickému čištění je však nutné se pokud možno vyhnout. Před obnovením opotřebovaného laku je nutné starý lak odstranit obroušením pomocí jemného smirkového papíru (P120 – P150). Vznikající prach je nutné z povrchu opatrně odstraňovat. Povrch je poté nutno nalakovat v několika vrstvách. Před nanesením další vrstvy je nutné povrch zdrsnit pomocí jemného smirkového papíru. Před lakováním je nutné provést zkoušku lakování. Po provedení zkušebního nalakování je nutné pečlivě zkontrolovat přilnavost laku, zabarvení nové vrstvy a kvalitu povrchu. Zahajte přelakování celé podlahy pouze tehdy, pokud jste s výsledkem této zkoušky spokojeni. Před nákupem laku se poraďte se zkušeným odborníkem (doporučený typ laku na parkety a na odpovídající ředidlo). Potřebu celkového přelakování parket lze značně oddálit používáním běžně prodávaných prostředků pro údržbu parket.

čištěníUVĚDOMTE SI PROSÍM: Dřevo, přestože je ve zpracované formě, je „živý“ materiál, a stejně jako lidé citlivě reaguje na extremní klimatické podmínky. Aby se lidé i parketová podlaha cítili dobře, je nutné správné klima v místnosti. V případě pokojové teploty 20°C to znamená relativní vlhkost vzduchu 45–55 %. Pokud bude relativní vlhkost vzduchu trvale nebo často nižší než jsou uvedené hodnoty, může se během topné sezony parketová podlaha extrémně vysušit, což bude mít za následek vznik spár mezi panely a dokonce i v rámci jednotlivých panelů. Toto je přirozenou vlastností dřeva. Abyste tomu zabránili, je nutné během topné sezóny průběžně kontrolovat vlhkost a teplotu vzduchu a doplňovat vzdušnou vlhkost pomocí umělého zvlhčování.

DŮLEŽITÉ: Tyto parkety jsou vyrobeny ze dřeva a v malé míře odrážejí rozdílnou charakteristiku a strukturální odlišnosti přírodního dřeva i v dané vysoké kvalitativní třídě. To znamená, že vzorky parket se mohou od skutečných lamel mírně lišit.