Antibakteriální úprava třívrstvých parket Befag

Povrch je ošetřen antibakteriálním lakem

snížení množství bakterií a mikrobů na površích ošetřených lakem s obsahem stříbra až na setinu původní hodnoty

Výroba ochranných povrchových laků obsahujících nano-částice a jejich využití při ošetřování dřevin jsou celosvětově známý proces. Odolnost proti poškrábání, opotřebení a ochrana proti UV záření je u lakovaných podlah více méně standardem posledních let.

Bakterie, plísně a houby jsou stále více odolné proti dnešním čisticím, antifungicidním či antimikotickým prostředkům. Z tohoto důvodu se stále zvyšuje poptávka po zamezení šíření různých druhů bakterií, plísní a hub v podlahách. To představovalo výzvu pro odborníky na povrchové úpravy, rakouskou společnost Henelit Lackfabrik GmbH.

Stříbro je široce používané antibiotikum, které je známé již od starověku. Staří Řekové a Římané používali jeho blahodárný účinek tak, že své nápoje ukládali v lahvích ze stříbra, aby zabránili jejich znehodnocení. Američtí osadníci dávali stříbrné mince do mléka, aby prodloužili jeho dobu použitelnosti. V současnosti hraje stříbro velkou roli například v homeopatii.

Rozsáhlé testování provedené rakouskou společností Henelit Lackfabrik GmbH potvrdilo, že laky obsahující stříbro poskytují kvalitní a trvalou antibakteriální / antimikrobiální ochranu. To pomáhá eliminovat šíření mikrobů, jako jsou bakterie, plísně a houby, po povrchu ošetřené dřeviny.

Henelux Finish 22344 je antibakteriální lak používaný na parketách BEFAG. Tento lak je testovaný podle ISO 22196 v nezávislé rakouské laboratoři OFI Technologie & Innovation GmbH. Jejich zpráva 404.132 potvrzuje snížení množství bakterií a mikrobů na površích ošetřených lakem Henelux Finish 22344 až na setinu původní hodnoty.